A tűzjelzőrendszer rövid történeti háttere

A tűzjelzőrendszer története egészen a korai időkig nyúlik vissza. Az ókori városokban már használtak egyszerű tűzjelzőrendszereket, például füstkéményeket és hatalmas dobokat, hogy riasztást adjanak a tűzveszély esetén.
Az ipari forradalom során a tűzjelzőrendszerek fejlődtek, és megjelentek az első mechanikus és elektromos tűzjelzők. Ezek a rendszerek alapvetően érzékelték a füstöt vagy a hőmérsékletet, és hangjelzést adtak a tűzveszélyre.
Az 1900-as években a technológiai fejlődés lehetővé tette az automatizált rendszerek megjelenését. Az elektromos jelzésrendszerrel működő rendszerek terjedése lehetővé tette a riasztók központi monitorozását és az értesítést a tűzoltóság számára.
És ez a fejlődés – köszönhetően a technikai fejlődésnek – napjainkban is tovább folytatódik, és egy-egy tűzjelzőrendszer már tudásában minden képzeletet felülmúl.

A tűzjelzőrendszer szerepe a vagyonbiztonságban és az életvédelemben

Azzal mindannyian tisztában vagyunk, hogy a tűz képes úgy égni hosszú ideig, hogy azt gyakran nem is vesszük észre. Ezidő alatt pedig az égési folyamat eljut arra a pontra, amikor az izzásból egyszercsak lángok keletkeznek, a tűz elszabadul, és onnan már szinte lehetetlen megállítani. Sajnos ezt sokan már tapasztalatból is tudják, de a híreket nézve rendszeresen láthatjuk, hogy egy elszabadult tűz milyen hatalmas károkat tud okozni. Óriási pusztítás, jelentős anyagi károk az épületekben, az ingóságokban. És ami ennél sokkal szomorúbb, hogy ez emberi életeket is követelhet.
Hogy mindezeket elkerülhessük, szükség van egy olyan berendezés telepítésére, amelyek képes időben jelezni a tüzet.
Egy megfelelő rendszer tehát meghatározó szerepet tölt be a vagyonbiztonságban és az életvédelemben egyaránt. Az alábbiakban adunk egy rövid felsorolást, hogy hogyan járul hozzá a tűzjelzőrendszer a biztonságunkhoz:

  • korai jelzés

A berendezés érzékeli a tűzveszélyes helyzeteket, még mielőtt azok látható tüneteket mutatnának. Azonnali jelzést ad a füst, hőmérséklet vagy lángok észlelésekor, ami lehetővé teszi a korai reagálást és a tűz eloltását, mielőtt nagyobb károk keletkeznének.

  • gyors reagálás

A tűzjelzőrendszer gyorsan észleli és jelzi a veszélyt, és automatikusan aktiválja a tűzoltó rendszereket, például sprinklerrendszereket vagy tűzoltó készülékeket. Ez lehetővé teszi a gyors reagálást és a tűz terjedésének korlátozására, illetve annak megakadályozására.

  • életvédelem

A tűzjelzőrendszer nemcsak a vagyonbiztonságot szolgálja, hanem az életvédelem szempontjából is kiemelkedő fontossággal bír. Az időben történő észlelés és jelzés segíti az embereket a biztonságos evakuálásban, így minimalizálva a sérülés vagy halálesetek kockázatát.

A modern rendszerek előnyei

  • multiszenzoros érzékelés

A modern rendszerek többféle érzékelőt használnak, például füst, hőmérséklet, láng vagy gáz érzékelőket. Ez növeli a rendszer megbízhatóságát és a hamis riasztások csökkentését.

  • távoli monitorozás

A modern tűzjelzőrendszer lehetővé teszi a távoli monitorozást és vezérlést okostelefonok vagy távoli hozzáférést biztosító eszközök segítségével. Ez lehetővé teszi a rendszer állapotának valós idejű ellenőrzését és azonnali riasztásokat a távolból.

  • intelligens elemzés és értesítések

Az előrehaladott algoritmusok és mesterséges intelligencia lehetővé teszik a rendszer számára az intelligens elemzést és az események felismerését. Ez csökkenti a hamis riasztások számát, és hatékonyabbá teszi az értesítéseket és intézkedéseket.

 

EATON COOPER – Megváltozott név, változatlan minőség!

Cooper intelligens központjai és teljes termékpalettája egy akvizíciónak köszönhetően a multinacionális EATON cég gondozásába került. A központok megváltozott névvel, de a megszokott profizmussal és visszamenőleg is teljes kompatibilitással érhetőek el, a POWER Biztonságtechnika teljes támogatásával.

A legsokoldalúbb zászlóshajó, a DF6000-es, 2 vagy 4 hurkos központ, mely az új keresztségben a CF3000 nevet kapta. A központ 2 hurkos kivitelben készül, bővíthető 4 hurkos központtá egy hurokkártya illesztésével.

CF3000-es központ automatikus címzési funkciójával minimalizálhatjuk a telepítési időt és kiküszöbölhetjük a kézi címzéssel járó hibalehetőségeket.

Amennyiben ennél a hurokszámnál is nagyobb rendszert szeretnénk kialakítani, akkor ezt több központ hálózatba kapcsolásával tehetjük meg.

magyar nyelvű érintőképernyőn könnyen kezelhető a rendszer mind a felhasználó, mind pedig a telepítő számára. A programozáshoz elengedhetetlen fel és letöltő szoftver ingyenesen elérhető. Az illesztéshez nincs szükségünk speciális kábelre és hardverkulcsra sem.

A korábbi elnevezés szerinti DF6100-as központ (1 vagy 2 hurkos) jelenleg CF1100 vagy CF1200 néven található meg. A CF1100 egy egyhurkos, a CF1200 pedig egy kéthurkos címezhető központ.
Ezek a központok nem bővíthetőek további hurok kártyával.

Az EATON / COOPER központok könnyen és szabadon programozhatóak, képességeiket tekintve rendkívül intelligens központok. Olyan speciális riasztási összefüggéseket lehet létrehozni a központok beállításaiban, amelyek akár egy rendkívül összetett riasztási folyamat után fognak csak tűzjelzést adni és nem fognak téves riasztást produkálni.

A központok a hozzájuk kapcsolt érzékelők szennyezettségét %-os érték megjelenítésével, címenként képesek kijelezni – jelentősen megkönnyítve ezáltal a karbantartáskor elvégzendő feladatokat.

A központhoz kapcsolt összes eszköz kétoldali rövidzár védelemmel (izolátorral) rendelkezik. Ha bárhol rövidzárlat keletkezik a rendszerben a rövidzárlat két oldalán található eszközökben lévő izolátor kiszakaszol és a központ mindkét oldalról életképessé teszi a hurkot.

Ezen túlmenően az érzékelők érzékenységét szoftveresen lehet szabályozni. Például a hőérzékelő nem hőmaximum vagy hősebesség érzékelő, hanem amit a helyszín sajátossága megkíván (például, más-más riasztási értékek beállítását teszi lehetővé egy hotel mosodájában, mint a lépcsőházban).

A központ programozása és speciális beállításai lementhetőek (célszerű ½ évente megvalósítani), amelynek eredményeként a központban tárolt értékeknek megfelelően egy meghibásodás esetén (pl.: villámcsapás) az új központ a régi értékekkel szinte azonnal üzembe helyezhető.

Az intelligens rendszereket a sokoldalú felhasználhatóságon és flexibilis bővíthetőségen túl, és a globális, összetett vezérlések mellett a zárt, ezáltal teljes mértékben kompatibilis ökoszisztéma teszi rendkívül stabillá és megbízhatóvá.

Az EATON / COOPER termékek azonban nem csak megbízhatóságukkal és kiváló ár/érték arányukkal hívják fel magukra a figyelmet, hanem funkcionális előnyeikkel is, melyek a konkurens termékek elé helyezik őket. Erre kiemelkedő példa az EFGVS nevű, egyedülálló, 3D-s menedzsment felület, amelynek segítségével hatalmas kiterjedésű területek felügyelete is könnyen megoldható, és rendkívül gyors reagálást tesz lehetővé.

Az intelligens rendszerek megoldást jelentenek a kis-, közepes- és nagy, akár több telephelyes objektumok védelmére, kiszolgálhatnak akár több ütemben megvalósuló, folyamatosan bővülő projekteket is.